İrlanda Üniversiteleri

İrlanda eşsiz kırsal alanlarıyla ve ortaçağ tarihini anımsatan dokusuyla Dünya standartlarında profesyonel eğitim vermektedir. 35 binden fazla yabancı öğrenci İrlanda’nın kendilerine sunduğu fırsatlardan yararlanarak bu ülkede eğitim görmektedir. Akademik açıdan mükemmelliği yakalayan İrlanda’daki üniversitelerin oldukça renkli kampüsleri de bulunmaktadır. Bu ülkeye ise son dönemde eğitim açısından ilgi daha da çok artmıştır. Bunun en büyük sebepleri ise ödeneklerin az olması, öğrencilere çalışma fırsatının verilmesi ve yaşam koşullarının ucuz olmasıdır. Ülkede eğitim gören öğrenciler çalışma fırsatlarından yararlanarak cep harçlıklarını çıkartmaktadırlar. Aynı zamanda ana dili İngilizce olan insanlarla kaynaşarak dillerini de akıcı bir şekilde geliştirebilmektedirler. Üniversiteler ise İngiliz eğitim sistemini benimsemiştir. Bu durumda üniversitelerin kaliteli eğitim vermelerine olanak sağlamıştır.

İrlanda Devlet Üniversiteleri

Dünya’nın en iyi üniversitelerinden birisi olarak bilinmektedir. Aynı zamanda ülkenin en eski üniversitesidir. Oscar Wilde, Samuel Beckett ve Jonathan Swift gibi Dünyaca ünlü edebiyatçılar bu üniversiteden mezundur. Üstelik Trinity College kütüphanesi İrlanda’da ve İngiltere’de basılmış her kitabın bir kopyasına sahiptir.
İrlanda’nın Trinity College Dublin’den sonraki en büyük ikinci üniversitesidir. İşletme ve teknoloji alanında ün kazanmış olan bu üniversitede 32 bin öğrenci ve 1500’e yakın akademisyen bulunmaktadır. En iyi üniversiteler sıralamasında ise ilk 250 içinde bulunmaktadır.
Dublin City Üniversitesi 1980 yılında kurularak İrlanda’nın öncü üniversitelerinden birisi olmuştur. Özellikle ekonomik ve sosyal ihtiyaçlar bakımından verdiği yüksek kaliteli eğitimle bilinmektedir. 114 ülkeden ise 2 binden fazla yabancı öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Üniversite aynı zamanda öğrencilerin seçtikleri bölümlerde lider olabilecek yetenek ve donanıma sahip olmasını amaçlamaktadır.
National University of Ireland 175 yıllık tarihinde araştırma odaklı ve yenilikçi kimliğiyle tanınır hale gelmiştir. Güzel Sanatlar, Sosyal Bilimler & Celtic Studies, Sosyal Bilimler & Hukuk, Mühendislik ve Tıp Fakültesi olmak üzere 5 farklı fakültesi vardır. Ayrıca üniversitede 50 farklı spor kulübü de bulunmaktadır.

İrlanda'da Özel Üniversite

İrlanda’nın en büyük iki özel üniversitesinden birisidir. 9 binden fazla öğrencisi bulunan üniversite işletme, hukuk, muhasebe, etkinlik yönetimi, sanat ve medya çalışmaları ve psikoloji gibi alanlarda eğitim vermektedir.
25 yıllık tecrübeye sahip olan okulda Dünyanın her yerinden 25 farklı milletten öğrenci bulunmaktadır. Üniversitede İngilizce yeterliliği bulunmayan öğrencilere özel derslerde verilmektedir.
Dublin’de bulunan üniversite bilgisayar ve işletme üzerine eğitim vermektedir. 2005 yılında eğitime başlamıştır.
Independent College Dublin lisans ve lisansüstü eğitim için uluslararası QQI standartlarına sahip bir üniversitedir. Kaliteye ve yüksek standartlara önem veren üniversite istihdama odaklı kurslarıyla da dikkat çekmektedir.
Subscribe to get 15% discount