İrlanda’da Hayat

Dünyanın en sıcak kanlı ve arkadaş canlısı insanlarının yaşadığı İrlanda’da öğrencilik büyük bir keyiftir. Çünkü eşsiz doğası ile ortaçağı anımsatan dokusuyla İrlanda’da kendisini ziyaret eden milyonlarca insanı büyülemektedir.  Son yıllarda yurt dışında eğitim görmek isteyen öğrenciler arasında popüler hale gelen İrlanda artık bir refah ülkesi durumuna gelmiştir. Diğer ülkelere göre yaşam masraflarının hesaplı olması ve öğrencilere çalışma izninin verilmesi bu ülkeyi cazip kılmaktadır.  İrlanda halkı ise sosyal ve kültürel açıdan dopdolu bir hayat sürmektedir. Bu ülkede her yıl onlarca müzik ve kültürel festivalleri düzenlenmektedir. Unutmayın ki İrlanda’da öğrencilik sadece eğitim için değil aynı zamanda yepyeni insanlarla tanışmak içinde bir fırsattır. Ülke sadece festivalleriyle ve publarıyla değil edebiyatıyla da çok ünlüdür.  Ülkenin tamamı da okuryazardır.  Bernard Shaw, Samuel Beckett, Seamus Heaney ve William Butler Yeats Dünyaca ünlü şair ve yazarlara örnektir.  İrlanda’da spor ise günlük hayatın vazgeçilmez bir öğesidir. Ülke bir su ülkesi olduğu için su sporları oldukça gelişmiştir. Öğrenciler için ise Dublin, Cork ve Galway gibi şehirler vazgeçilmezdir.

İrlanda’da hava sıcaklığının 4 ile 7 dereceye düştüğü Ocak ve Şubat ayları soğuk geçmektedir.  17 ile 18 dereceye ulaşan Temmuz ve Ağustos ayları ise en sıcak aylardır.  Nisan ve Mayıs aylarında ise 5 saat boyunca güneşli hava görülebilir.

İrlanda’da ulaşım ise oldukça konforlu ve rahattır. İngiltere’de olduğu gibi İrlanda’da trafik Türkiye’ye göre tersten akmaktadır. Bu yüzden trafiğe alışmak biraz zaman alabilir.  Ülkede bisiklet kullanımı yaygın olduğu için bisiklet yolu ağı da geniştir. Metro ve tramvay ile de şehir içlerinde istediğiniz yerlere gidebilirsiniz. Üstelik ulaşım oldukça ucuzdur.

İrlanda’da yemek kültürü oldukça doyurucudur.  Geleneksel tüm yemeklerde lahana ve patates ile kuzu eti ve domuz eti yaygındır. Boxty, Coddle ile birlikte İrlanda kahvaltısı Dünyaca ünlüdür.  Öğrencilerin ise aylık yeme ve içme masrafı 500 Euro ile 1000 Euro arasında değişmektedir. Bu durum öğrencinin alışkanlıklarına göre değişebilmektedir.

Subscribe to get 15% discount