İrlanda’da İngilizce

Son istatistiki verilere göre İrlanda’da İngilizce konuşanların oranı İngiltere’ye göre daha fazla. İrlanda halkının yüzde 97’sinden fazlası ana dil seviyesinde İngilizce konuşmaktadır.  Aynı zamanda bölgelere göre lehçe farklılıkları olsa da halkın büyük çoğunluğu standart İngilizce konuşmaktadır.  Bu durum ise İrlanda’yı İngilizce öğrenimi açısından cazip kılmaktadır. Bu durumun farkında olan İrlanda eğitim kurumları da dil okullarına önemli yatırımlar yapmaktadır. Apple ve Facebook gibi Dünya çapındaki şirketlerin Avrupa ofislerinin İrlanda’da yer alması yabancı öğrencileri de bu güzel Avrupa ülkesine çekmektedir.  Özellikle Dublin Avrupa’da bilişim merkezi deyince akla gelen ilk şehir olmaktadır. Üstelik İrlanda’da Work And Study programıyla birlikte hem çalışıp hem de İngilizce öğrenebilirsiniz.

İrlanda’da dil okullarında dil eğitimi veren öğretmenlerin çoğunun yüksek lisans İngilizce seviyesi bulunmaktadır. Bu yüzden dil okullarında akademik tarzda bir eğitim verilmektedir.  Ve ülke genelinde ise İngilizce öğretmenlerine büyük saygı duyulmaktadır.  İrlanda’da çalışan İngilizce öğretmenlerinin yeterliliği diğer ülkelere kıyasla daha fazladır.  Üstelik bu öğretmenlerin CELT / CELTA (İngilizce Dil Öğretimi Sertifikası) bulunmaktadır.

Bir çok araştırmaya göre İrlanda güvenli ülkeler sıralamasında ilk 15 ülke arasında yer almaktadır. İrlanda vatandaşları ise arkadaş canlısı ve dostluklarıyla bilinmektedir.  Yaşam standartlarının yüksek olduğu ülke tamamen doğal göllere, ulusal parklara ve temiz bir havaya sahiptir. Bu ülkede bir yandan çalışıp bir yandan İngilizce eğitimi alarak gezmek oldukça keyif vericidir.  Çok önemli bir edebiyat merkezi de olan İrlanda Samuel Becket, James Joyce ve Oscar Wilde gibi Dünyaca ünlü yazarlara da ev sahipliği yapmıştır. Eurovizyon şarkı yarışmalarında aldığı derece ile bilinen İrlanda müziği ise zengin ve kültürel mirasıyla yüzlerce yıl önceye dayanmaktadır.

İrlanda ortaçağı yansıtan doğal ve tarihi dokularını korumayı başarmıştır. Gezeceğiniz kasabaların çoğunda kendinizi ortaçağın mistik havasında bulabilirsiniz.  Seyahat ederken kırsal yerlere giderseniz kendinizi yemyeşil meraların, koyunların ve ineklerin arasında bulabilirsiniz.  İrlanda kırsalının ise olağan üstü bir manzarası bulunmaktadır. Sizlerde tepelere, tarihi köprülere ve keskin virajlara hazır olmalısınız.

Subscribe to get 15% discount