İrlanda’da Sosyal Hayat ve Eğlence

Yurt dışında okumak isteyen her öğrencinin hayali bir yandan kaliteli eğitim bir yandan da dopdolu bir sosyal hayat yaşamaktadır. Avrupa’nın diğer ülkelerine göre kültür ve eğlence hayatının daha geleneksel olduğu İrlanda cazip koşullarıyla size bu fırsatı sunmaktadır. Ortaçağ kültürünü modern hayatla sentezlemeyi başaran İrlanda kendine has eğlence kültürüyle ön plana çıkmayı başarmıştır.  Her şeyden önce İrlandalıların eğlenmeyi ve sosyal hayatı çok sevdiklerini hatırlatmalıyız. Başkent Dublin’de bulunan publar ise Dünyaca ünlüdür.  Bu yüzden meşhur İrish Publarla tanışmadan eğitiminizi tamamlamayın.  Dublin’de gece hayatının erken başlayıp erken bittiğini de unutmayın.

İrlanda halkının sıcakkanlı ve yardımsever olması eğlence kültürüne yansımıştır.  Bu yüzden ülke içinde bir çok Dünyaca ünlü festivaller düzenlenmektedir.  Ülkede en çok rağbet gören festival ise “Cat Laughs Comedy” festivalidir. Guiness Cork Jazz Festival, Dublin Writes Week, İrlanda Müzik Festivali ve Galway Races diğer ünlü festivallerdir. Bu festivallere katılarak sizlerde sosyal hayatın güzelliklerini yaşayarak yeni insanlarla tanışabilirsiniz.  Ülke sadece publarıyla ve festivalleriyle değil geleneksel müzikleriyle de oldukça ünlüdür. İrlandalılar hayatın her alanında müzikten ve danstan hoşlanırlar. Flüt, arp, akordeon ve gayda geleneksel müzik aletleridir.  Ülkede en meşhur dans müziği ise ‘‘Stepdancing’’ olarak bilinmektedir.

Bu ülkede otobüste, kafelerde ve barlarda rahatlıkla insanlarla konuşabilirsiniz. Çünkü bu İrlandalılar Dünyanın en arkadaş canlısı insanlarıdır. Üstelik yabancılara karşı ise herhangi bir ayrımcılık söz konusu bile değildir. İrlandalıların bu özelliği ülkeyi daha da cazip kılmaktadır.  Bu nedenle ülke İngilizce pratiği açısından da oldukça avantajlıdır.  Gittiğiniz her yerde ise ünlü barları ve pubları göreceksiniz.  İçki kültürü ülkede gerçekten dikkat çekicidir.  Her etkinlikten sonra bir bara gitmek İrlandalıların adetlerinden birisidir.  Pint ise büyük bira bardağı ölçüsüdür. Avrupa’nın diğer ülkelerine göre gece hayatı bekarlar ve kadın öğrenciler için daha güvenlidir.

İrlandalıların eğlence kültüründe sportif faaliyetlerde önemli bir yer tutmaktadır. Rugby, hurling, futbol, golf ve at yarışı İrlandalıların en çok ilgilendiği spor dallarıdır.  

Subscribe to get 15% discount