İrlanda’da Yaşam Maliyetleri

İrlanda’da yaşam Avrupa’nın diğer ülkeleriyle kıyaslandığında daha hesaplıdır. Bu durum eğitim açısından İrlanda’yı seçen öğrenciler içinde geçerlidir.  Ulaşım, eğitim, elektrik, kira, beslenme ve eğlence gibi faktörler bir araya katıldığında İrlanda’da bir öğrenci için yaşam maliyeti 8 bin ile 12 bin Euro arasında değişmektedir. Eğer bir yandan çalışıp bir yandan da bütçenizi ayarlarsanız yaşam İrlanda’da sizin için daha kolay olacaktır.

Başkent Dublin’e göre İrlanda’nın kırsal bölgelerinde yaşam maliyeti daha azdır.  Kirada oturan bir öğrenci bir akademik yıl boyunca bütçesinden 7800 Euro civarında para ayırmalıdır.  Seçilen konaklama türüne göre faturalar ve diğer giderler içinde ek masraflarınız olabilir.  İrlanda’da kış aylarında ise ısınma giderleriniz artabilir. Kışların soğuk geçtiği ülkede ısınma giderleriniz ayda 50 ile 140 Euro’yu bulabilir.

İhtiyaç ve bütçenize göre yaşamsal giderleriniz farklılık gösterebilir. Bu durum aslında tamamen size bağlıdır.  Eğer faturalarınız kiraya dahil değilse aylık 150 Euro’yu bulabilir.  Aylık sınırsız internet ise 30 Euro civarındadır.

İrlanda’da büyük şehirlerde gelişmiş otobüs ve metro ağları bulunmaktadır. Fakat bu ülkede bisikletle ulaşım oldukça yaygındır. Eğitim aldığınız kampüse giderken bisiklet yollarını rahatlıkla kullanabilirsiniz.  Başkent Dublin’in ulaşım maliyetleri diğer şehirlere göre daha fazladır.

Beslenme ihtiyaçlarınızı fiyatları öğrencilere göre ayarlanan eğitim kampüslerinde ve ucuz restoranlarda karşılayabilirsiniz. Ortalama beslenme içinde haftalık 70 ile 100 Euro civarında bütçenizden para ayırmalısınız.  Unutmayın ki İrlanda’da büyük ve toptan satın almalar size büyük avantaj sağlayacaktır.

İrlanda’da yabancı öğrenci olacağınız için sizden öğrenim süreciniz boyunca özel bir sağlık sigortası yaptırmanız istenecektir.  Fakat 1 yıl boyunca İrlanda’da ikamet ederseniz diğer İrlanda vatandaşları ile ücretsiz olarak devlet hastanelerinden yararlanabilirsiniz.

İrlanda’da öğrenci kartınız veya uluslararası öğrenci kimliğinizle mağaza ve restoranlarda indirim alabileceğinizi ise unutmayınız.

İrlanda’ya geldiğinizde harcamalarınızı TL cinsinden düşünmemeniz lazım. Burada geçerli olan para birimi Euro olduğundan dolayı Euro ile harcamalarınızı yapmalısınız.  Çünkü kur farkı olduğundan dolayı size yaptığınız harcamalar pahalı gelecektir. Fakat Euro ile düşündüğünüzde İrlanda’nın hesaplı bir ülke olduğunu anlayacaksınız. Üstelik bu masraflarınızın birçoğunu da çalışma hakkınız ile karşılayabilirsiniz.

Subscribe to get 15% discount